بیکاران عصا به دست اردبیل تا ۲۰ سال آینده پشتوانه سالمندی ندارند

بیکاران عصا به دست اردبیل تا ۲۰ سال آینده پشتوانه سالمندی ندارند

در حالی که مسئولان می‌گویند متجاوز از ۶۵ هزار بیکار در استان اردبیل وجود دارد، تکلیف وضعیت معیشتی این افراد در دوران سالمندی نامشخص و فاقد برنامه است. به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاردبیل، برای برنامه ریزان استانی که در تمامی محورهای توسعه خود با مشکلات و کمبودها مواجه است، رفع بیکاری درد جانکاهی شده است.

در حالی که مسئولان می‌گویند متجاوز از ۶۵ هزار بیکار در استان اردبیل وجود دارد، تکلیف وضعیت معیشتی این افراد در دوران سالمندی نامشخص و فاقد برنامه است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاردبیل، برای برنامه ریزان استانی که در تمامی محورهای توسعه خود با مشکلات و کمبودها مواجه است، رفع بیکاری درد جانکاهی شده است.

نزدیک به یک دهه است که در برنامه‌ها، مناسبت‌ها و رویدادهای مختلف این استان موضوع بیکاری بیش از ۶۵ هزار نفر مطرح می‌شود. برخی با وعده حل و فصل مشکلات این جوانان موج سواری کرده و به کرسی‌هایی دست یافته‌اند و برخی طرح و برنامه داده‌اند و شنیده نشده‌اند.

بیشتر بخوانید
درجازدن دولت در اشتغال زایی جوانان/ طرح هایی که نرخ بیکاری را تک رقمی نکرد

جوانان بیکاری که وعده شغل به آن ها داده شد از دولت پاسخ می‌خواهند

سکوت کارگران در برابر حذف مزایای شغلی از ترس بیکاری

اما در مجموع آنچه امروز جوانان بیکار را نگران ساخته، وضعیت معیشتی آن‌ها در آینده و در دوران سالمندی است. به طوریکه به نظر می‌رسد این افراد در دوران سالمندی و زمانی که قدرت جسمی برای درآمدزایی جسته گریخته را هم نخواهند داشت، هیچ برنامه حمایتی برای آن‌ها پیش بینی نشده است.

والدین همچنان آب و دان جوانان ۳۰ ساله را می‌دهند

یکی از شهروندان اردبیلی با اظهارتاسف از بیکاری گسترده جوانان گفت: اغلب جوانان یا بیکار هستند و یا در مشاغل غیررسمی بدون امنیت شغلی کار می‌کنند.

مصطفی مرحمت زاده تصریح کرد: چنین وضعیتی موجب شده تا همچنان فشار مالی نسل جوان فعلی بر دوش پدرها و مادرها باشد. همچنان بسیاری از جوانان ۳۰ ساله و بیشتر از پدر و مادر خود خرجی می‌گیرند.

وی با بیان اینکه بیکاری موجب شده تا جوانان به بسیاری از خواسته‌های خود از جمله ازدواج و مسکن نرسند، اضافه کرد: باید بدون تعارف گفت که در صورت فوت و یا نبود والدین بسیاری از جوانان حتی در تامین معیشت خود دچار مشکل می‌شوند.

مرحمت زاده تاکید کرد: آینده برای جوانان مبهم و نامشخص است و بعد از گذشت ۱۰، ۲۰ سال مشخص نیست آیا قادر به ساماندهی زندگی خود خواهند بود یا نه.

این اظهارات در حالی جگرسوز است که واحدهای تولیدی اردبیل یا تعطیل است و یا با حداقل ظرفیت کار می‌کند. در بخش کشاورزی حتی زارعان پیشکسوت هم از بی برنامه گی ها و ضعف بازار گله مندند و خیلی‌ها شغل زراعت را ترک کرده‌ و به شهرها مهاجرت کرده‌اند. در بخش گردشگری عملا تحرکات مقبول نیست و با شیوع ویروس کرونا ضربه نهایی به فرصت‌های شغلی معلق در اردبیل وارد شد و خیلی‌ها حتی از حقوق یک تا دو میلیون تومانی خود محروم شدند و برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار پناه بردند.

تا جایی که مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در این خصوص می‌گوید: با شیوع کرونا و اعلام وزارت کار، بالغ بر ۱۷ هزار نفر اردبیلی در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند.

قاسم رحیمی با اشاره به جهش پوشش بیمه بیکاری در اردبیل افزود: سالانه ۲ هزار نفر در استان تحت پوشش قرار می‌گرفت اما امسال به حدود ۱۰ هزار نفر افزایش یافت.

اذعان مسئولان به افزایش بیکاری و فقر

کرونا تکانه‌ای بود که ناتوانی قشر قابل توجهی از جامعه در تامین هزینه‌های خود را نشان داد. این در حالی است که استاندار اردبیل با اذعان به وجود ۶۵ هزار بیکار در اردبیل پیش از این گفته است سالانه تعدادی هم به این لیست اضافه می‌شود که بخشی مربوط به کرونا مشاهده شد.

اکبر بهنام جو تصریح کرد: برنامه ما این بود که سالانه برای ۲۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم اما عملا زمان بر است.برخی اتفاقات هم برنامه زمان بندی را دچار تاخیر می‌کند مانند بیماری کرونا که خود به تنهایی موجب شد، هزاران نفر در استان بیکار شوند.

از طرفی مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل به تازگی اعلام کرد که بخشی از نیازمندان را که به دلیل کرونا و مشکلات اقتصادی قادر به تامین معیشت خود نیستند، تحت پوشش قرار داده است.

به گفته حسین دشتی ۱۵ هزار خانوار به صورت موقت و در قالب تبصره ۱۴ تحت پوشش ما قرار گرفته‌اند که شامل خانواده‌هایی هستند که به دلیل شرایط اقتصادی نیازمند به پرداخت مستمری و حمایت کمیته امداد شده‌اند.

کسی به فکر مشکلات سالمندی نیست

در مقابل وعده‌های مکرر اشتغال زایی، امروز موضوع اشتغال به دغدغه‌ای نه فقط زمان حال بلکه آینده جوانان تبدیل شده است.

پیش از این نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه پیشنهادی خود برای اشتغال‌زایی جوانان گفته بود حدود ۶۰- ۷۰ هزار بیکار در استان داریم و این در حالی است که در گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب به کار گیری جوانان متعهد را در اولویت دانسته و استفاده از ظرفیت نیروهای بومی را در استان‌‌ها مطرح کرده است.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی تاکید کرد: اینکه دولت هر سال بازنشسته‌ها را کنار بگذارد و با آزمون استخدامی تعدادی را جذب کند، لازم است اما کافی نیست و باید فرصت‌های شغلی دیگری برای جوانان فراهم کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است بهترین مسیر اشتغال زایی برای جوانان شرکت‌های دانش بنیان است و در بخش‌های مختلف همچون پزشکی، فن آوری و غیره می‌تواند فرصت‌های شغلی فراهم سازد.

به گفته نماینده مجلس، این اقدام زمان بر است و هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند ادعا کند در کوتاه مدت می‌تواند برای ۶۰ هزار نفر شغل ایجاد کند؛ بلکه به مرور زمان این موضوع عملیاتی خواهد شد.

این اظهارات آبی پاک بر روی طرح‌های فاقد چشم انداز است. معضلی که به عینه در تمامی برنامه ریزی‌ها و تصمیم سازی‌های استان اردبیل دیده می‌شود. در وضعیتی که سالمندان کنونی قادر به تامین حداقل معیشت حتی با حقوق های بخور و نمیر هستند، وضعیت سالمندی جوانان امروز نامشخص است.

جوانانی که نه شغل و پس انداز مالی دارند و نه تحت پوشش بیمه های درمانی و تامین اجتماعی هستند. برای خرجی روزانه به والدین خود محتاج هستند و با گذشت دو یا سه دهه از زندگی خود قادر نبوده‌اند اندوخته مالی داشته و یا زندگی تشکیل دهند.

در مقابل این معضل، مسئولان صرفا به پیرشدن جمعیت اردبیل اشاره دارند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به دلیل فقر در حال حاضر با کاهش نرخ موالید و کاهش جمعیت روبه‌رو هستیم که این مسئله نیازمند اجرای قوانینی در راستای تسهیل ازدواج جوانان است که می‌تواند در رشد ازدواج و حل مشکلات این حوزه تأثیرگذار باشد.

ولی اسماعیلی اظهار کرد: بی‌اهمیتی به جمعیتی که به سمت پیری می‌رود نیز یک بحران اساسی برای کشورمان در طول ۱۰ سال آینده است که باید در این زمینه نیز با توجه به بحران‌های پیش رو برنامه‌ریزی‌های اساسی مبنای کار قرار گیرد تا بتوانیم به اهداف خود جامه مل بپوشانیم.

اما سوال این است که کدامین قوه و کدامین نهاد، مجری ساماندهی خدمات و نیازمندی سالمندان امروز و آینده است و آیا مسئولیت مسئولان صرفا طرح موضوع و اعلام دغدغه مندی و نگرانی است؟/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.