کد خبر : 580
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 ژانویه 2019 - 9:14

از سیر تا پیاز خصوصی سازی کشت و صنعت #مغان در گفتگوی مهم امروز #اکبر_اعلمی با روزنامه مستقل

از سیر تا پیاز خصوصی سازی کشت و صنعت #مغان در گفتگوی مهم امروز #اکبر_اعلمی با روزنامه مستقل
ماجرای واگذاری زمین های کشت و صنعت مغان به ثمن بخس به کجا کشیده شده است؟؛

در پی انتشار گفتگو با اکبر اعلمی نماینده ادوار مجلس، درباره خصوصی سازی و تخلفاتی که در این حوزه انجام شده سوالات بسیاری به دستمان رسید که آن را با اعلمی درمیان گذاشتیم. در ادامه پاسخ‌های وی را می خوانید:

 • ماجرای واگذاری زمین های کشت و صنعت مغان به ثمن بخس به کجا کشیده شده است؟

ابتدا لازم است در خصوص ماهیت و ویژگی های مورد معامله یعنی کشت و صنعت و دامپروری مغان توضیحاتی ارائه شود تا مشخص شود که چرا آن‌ها از اصطلاح واگذاری به ثمن بخس یا مفت فروشی استفاده می کنند.

شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان در سال ۱۳۵۳ با هدف توسعه و عمران دشت مغان تاسیس و در دو مجلس شورای ملی و سنا به تصویب رسیده و به دولت ابلاغ گردید.

این بنگاه عظیم کشاورزی و دامپروری با وسعت بیش از ۶۳ هزار هکتار، در شهرستان پارس آباد در استان اردبیل واقع شده است که کل مساحت آن حدود ۱۱۰ هزار هکتار است. به عبارت دیگر مجموعه کشت و صنعت مغان همراه با شرکت کشت و صنعت پارس که در سال های اخیر از آن تفکیک شد، حدود ۵۷٫۳ درصد خاک پارس آباد را به خود اختصاص داده و از ۹۰هزار هکتار اراضی زیر شبکه، ۶۳ هزار هکتار آن در اختیار شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان است.

در رژیم سابق در این منطقه سرمایه گذاری های زیادی از محل منابع مالی کشور صرف زیرساخت و عملیـات احداث سد انحرافی اصلاندوز، سد مخزنی قزل قشلاق، شبکه آبـرسانی و زهکشی، قطعه‌بندی و تسطیح و نظایر آن شد و مجربترین مهندسین آمریکایی از طریق ایجاد کانال «نیل مغان» و با استفاده از مدرنترین شیوه های آبیاری، کشت و صنعت مغان و اراضی پارس آباد را زیر کشت بردند

مدیرعامل سابق مغان که به اسناد این بنگاه دسترسی داشته است، تنها سرمایه گذاری ارزی انجام شده در کشت و صنعت مغان را ۲ میلیارد دلار اعلام کرده است که به قیمت امروز بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود.

این بنگاه از چنان اهمیتی برخوردار است که تا همین اواخر؛ شهرستان پارس آباد به برکت وجود کشت و صنعت مغان تنها شهرستان در کل خطه آذربایجان بوده که مهاجرپذیر بوده است.

 • ارزیابی شما در مورد ارزش تجهیزات، تاسیسات، ماشین آلات، مستحدثات و محصولات یاغی و زراعی این بنگاه چیست؟

فقط باغات میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان شامل حدود ۳۰۰۰ هکتار مرکب از ده‌ها هزار اصله درخت و انواع میوه جات و زیتون است که یکی از وسیعترین و کاملترین طرح باغبانی مدرن در سطح خاورمیانه محسوب می‌شود و در رژیم گذشته توسط کارشناسان شرکت هاوائین اگرونومیک طراحی و در ان نهال های متنوعی از موسسه ژورژدلبارد فرانسه تامین و در آن از سیستم آبیاری قطره‌ای در آن استفاده می‌شود.

این بنگاه دارای یک مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه فرآوری میوه، کارخانه لبنیات و چندین واحد کارخانه تولیدی دیگر است.

 • شنیده‌ایم که کارخانه قند این شرکت هم بسیار بزرگ است؟

بله بجز «کارخانه قند» این شرکت که با ظرفیت اسمی ۵‌ هزار تن چغندرقند در روز کار می کند، کارخانه لبنیات آن هم با ظرفیت اسمی ۱۸۰ تن شیر در روز و کارخانه خوراک‌ دام با ظرفیت تولید خط کنسانتره به صورت فله به میزان ۳۰ تن در ساعت و با ظرفیت تولید علوفه به صورت های مختلف و به میزان ۲۵۰ تن بخشی از محصولات آن است.

کشت و صنعت مغان حدود «۷۶۵۴۷۱۳ متر مربع» ساختمان دارد که شامل یک میلیون و سیصد و چهل هزار مربع شهرک مسکونی غفاری، ساختمان تاسیسات تربیت بدنی و تاسیسات رفاه خدمات و تصفیه آب شرکت ها، حدود۱۶ هزار متر مربع ساختمان اداره جدید، بیش از ۲۸۰ هزار متر مربع ساختمان تاسیسات قند و ورمی کمپوست، حدود ۵۰ هزار متر مربع ساختمان تاسیات لبنیات و پنیرسازی، ۱۷۸ هزار متر مربع ساختمان تاسیسات، بیش از ۱۷ هزار متر مربع ساختمان اداری و آزمایشگاه، نگهبانی و تولید انبار و سالن لواشک و موترخانه سالن تولید، ۲۶۳ هزار متر مربع متر مربع ساختمان انبار تولید و قیف تغذیه و تاسیسات خوراک دام، بیش از یک میلیون و ۱۳۰ هزار متر مربع ساختمان تاسیسات دامپروری، بیش از ۴ میلیون متر مربع ساختمان تاسیسات گاوهای شیری ۲ و ۳ هزار راسی و بالغ بر ۲۸۰ هکتار معادن تولید مصالح، ۵۰۰ متر مربع دفتر سه طبقه واقع در کوی ولی امر تبریز، ۲۱۱ متر مربع با ۲۵۰ متر اعیانی دفتر نمایندگی و مهمان سرای اردبیل و حدود ۳۲۲ هزار ۳۲۱۸۷۳ متر مربع ساختمان های متفرقه دیگر دارد.

 • با این حساب تنها چند میلیون متر مربع ساختمان در این شرکت وجود دارد؟

بله فقط مساحت مستحدثات و ساختمان‌ها و تاسیسات این بنگاه اقتصادی حدود ۷میلیون و هفتصدهزار متر مربع است و اگر در ساخت هر متر مربع از سازه‌های فولادی و بتنی ساختمان ۳۸۳ میلیون کیلوگرم آهن و میلگرد در آن استفاده شده که ارزش امروز آن حدود۱۷۲۲میلیارد تومان یعنی رقمی معادل قیمت کل فروخته شده شرکت و ارزش ضایعات آن معادل ۶۵۰ میلیارد تومان است.

 • دام‌ها و وسایط نقلیه چطور؟

حدود ۱۳-۱۰ هزار راس گاوهای شیری تلیسه و گوساله دارد و حدود «۲۱۰ دستگاه» وسائط نقلیه موتوری شامل سواری، کامیون، تریلی، بیل مکانیکی، گریدر، غلطک، تراکتور،کمباین، لودر و بوالدوزر

ضمنا نزدیک به ۲۴۰ میلیون متر مکعب حق آبهاختصاصی دارد و بطور متوسط ۲۰ متر مکعب در ثانیه آب از رود ارس و از طریق کانال بزرگ نیل مغان در اختیار این شرکت است.

اگر بخواهم به همه امکانات این بنگاه کم نظیر ملی اشاره کنم مثنوی هفتاد من خواهد شد و اکنون کافیست ارزش تاسیسات و ساختمان و اشجار و وسائط نقلیه و کارخانجات و سایر دارایی های ثابت و منقول بنگاه مزبور به قیمت روز محاسبه و با قیمت حدود ۴۵ هزار هکتار از حاصلخیزترین اراضی کشور جمع زده شود تا بر میزان افتخارات دولت بویژه وزرای اقتصاد و دادگستری و روسای اتاق های بازرگانی و تعاون و وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان خصوصی سازی به عنوان اعضای هیات واگذاری در این معامله افزوده شود.

 • شما گفته بودید که اراضی این بنگاه را بدون احتساب تاسیسات و تجهیزاتش از قرار هر متر مربع به ارزش دو پفک نمکی فروخته اند، در این‌باره هم توضیح دهید.

بله هم چنان که اشاره شد طبق برآورد ما تنها مساحت اراضی و باغات حاضلخیز واگذار شده حدود ۴۶ هزار هکتار است و ۸۳۰ هکتار از اراضی آن تحت تصرف سپاه قرار دارد اما در مالکیت کشت و صنعت مغان است. مدیرعامل سابق کشت و صنعت نیز که همین هفته جلسه مشترکی با آقای احمد توکلی داشتیم همین مقدار را تایید کرد.

اگر ۱۷۰۰ میلیارد تومان قیمت واگذاری را بر ۴۶ هزار هکتار تقسیم کنید، و تجهیزات و تاسیسات و اشجار و ماشین آلات و کارخانجات و سایر مواردی که اشاره کردم را صفر ریال در نظر بگیرید، سازمان خصوصی سازی که رئیسش این واگذاری را از افتخارات خود می خواند، قرار است ظرف ۱۱ سال بابت هر متر مربع از اراضی آن مبلغ ۳۷۰۰تومان از خریدار دریافت کند که امروز قیمت یک بسته پفک نمکی و ۵۰ کیلوگرم کود گاوی است

حال اگر اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی را مبنا قرار دهیم که گفته بود؛ «از مجموع قیمت فروش شرکت کشت و صنعت مغان یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به زمین و ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر شامل تاسیسات، تجهیزات و امکانات این مجموعه بوده است»، در این صورت به عمق این مفت فروشی و فاجعه ملی پی خواهید برد.

البته پوری حسینی در پی اظهارات بنده اعلام کرده است که «قیمت کارشناسی انجام گرفته برای هر متر زمین شرکت مدنظر پنج هزار و۳۰۰ تومان بوده که بر اساس قیمت پیشنهادی خریدار هر متر این زمین شش هزار و ۵۰۰ تومان با سایر دارایی ها به فروش رسید»!

 

ارزیابی شما در مورد قیمت اراضی این بنگاه چقدر است؟

در این خصوص کارشناسان و خبرگان محلی باید نظر دهند، اما از آنجا که در حال حاضر پروژه پایاب سد خداآفرین که در دست اجراست، مشابهت زیادی با اراضی کشت و صنعت و دامپروری مغان دارد، می تواند بعنوان یک شاخص مناسب در ارزیابی قیمت تمام شده زیرساخت های اراضی کشت و صنعت مغان مورد استناد قرار گیرد.

بنده در اینجا عینا به نقل قول از استاندار اردبیل و همچنین اظهارات معاون عمرانی اش در اواخر سال ۹۶ اکتفا می کنم. استاندار اردبیل که این روزها عطش زیادی برای واگذاری کشت و صنعت مغان به ثمن بخس از خود نشان می دهد در فروردین ماه امسال در گفتگو با رسانه ها اعلام کرده بود : «مرحله نخست طرح ملی پایاب سد خداآفرین در شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان در مساحت ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار به پیشرفت فیزیکی ۶۶ درصد رسیده است و تاکنون برای اجرای این طرح یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام آن به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است». استاندار اردبیل تصریح کرد: «دولت برای تجهیز اراضی به سامانه آبیاری نوین و کانال‌کشی هر هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین با احتساب هزینه سد، حدود صد میلیارد تومان هزینه می‌کند.»

معاون عمرانی استاندار اردبیل هم در تاریخ ۰۵/۱۰/۹۶ گفته است : « بیش از ۷۰۰ هکتار از اراضی این پایاب آماده کشت و زرع است و سازمان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی با صرف هزینه یک میلیارد دلار برای پروژه‌های مرزی استان در بخش آب و خاک فعال هستند و تاکنون یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.»

بر این اساس در شرایطی که برای تکمیل زیرساخت های پایاب سد خداآفرین و آماده ساختن تنها ۷۰۰ هکتار از اراضی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه داشته و در صورت درستی ادعای استاندار اردبیل، تجهیز هر هکتار از اراضی به سامانه آبیاری و کانال کشی با احتساب هزینه ساخت سد، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است، می توان نتیجه گرفت که اگر قرار بود فقط آماده سازی زیرساخت ۴۸۰۰۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان که شبیه اراضی پایاب سد خدآفرین است، امروز انجام شود؛ بدون احتساب هزینه ساخت سد معادل «۸۲۲۸۶ میلیارد تومان» و با احتساب ساخت سد و مجهز به به سامانه آبیاری نوین و کانال کشی هر هکتار معادل «۴۸۰۰۰۰۰ میلیارد تومان» برای دولت هزینه در برداشت.

به عبارت دیگر اگر اظهارات استاندار کنونی و معاون عمرانی استاندار اردبیل را مبنای ارزیابی و برآورد ارزش واقعی اراضی کشت و صنعت مغان قرار دهیم، هزینه آماده سازی زیر ساخت هر متر مربع از اراضی با احتساب هزینه ساخت سد و مجهز به به سامانه آبیاری نوین و کانال کشی، معادل ۱۰ میلیون تومان و بدون احتساب سد و سامانه آبیاری نوین و کانال کشی حدود ۱۷۱ هزار تومان تمام می شد. حال کافیست قیمت خرید زمین هم در این محاسبه منظور شود تا ارزش واقعی اراضی حاصلخیز کشت و صنعت مغان آشکار گردد.

 • واکنش مردم و مسئولان منطقه در این خصوص چه بوده است؟

ماههاست که بنده و بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی منطقه و رسانه های محلی در مورد این فاجعه ملی هشدار می دهیم. پس از روشنگری‌هایی که صورت گرفته، جمعی از نمایندگان و شخصیت‌های ملی هم به جمع معترضین و منتقدین پیوسته‌اند اما چون در اردبیل استاندار با همه ابواب جمعی‌اش بطور عجیبی اصرار دارند که این واگذاری صورت گیرد، فضای منطقه را امنیتی کرده و کم و بیش جو اختناق ایجاد کرده‌اند و بعضی از افراد را به برخی ادارات احضار و آن‌ها را تهدید و ارعاب می کنند که دست از اعتراض بردارند. یکی از مدیران کانال های تلگرامی را بازداشت کرده اند و در مواردی برای ترساندن کارکنان کشت و صنعت مغان مامور انتظامی به داخل شرکت اعزام کرده اند.

 • دستگاه های ذیربط که عامل واگذاری از زمین ها به بخش خصوصی بوده اند چه توجیهی دارند؟

تنها توجیهشان این است که ما به قانون عمل می کنیم و چون کسی حاضر نیست بیش از این قیمت بخرد ما ناچاریم از جیب ملت مفت فروشی کنیم!

مثل اینکه در مزایده‌های قبلی رقم بیشتری اعلام شده بود؟

در فاصله سال های ۹۷-۹۶ ، این بنگاه را در چهار نوبت به مزایده گذاشته اند. بار اول ۲۷۰۰ میلیارد تومان، بار دوم ۲۵۰۰ میلیارد تومان، بار سوم ۲۲۰۰ میلیارد تومان و بار آخر که ارزش پول ملی نسبت به نوبت های قبلی حدود ۳۰۰ درصد کاهش داشته است به ۱۷۰۰ میلیارد تومان واگذار شده است. با این توضیح که ۱۰۰ میلیارد حصه نقدی است، دو سال تنفس برای پرداخت اولین قسط در نظر گرفته شده و الباقی هم بصورت اقساط در ۹ سال از خریدار دریافت خواهد شد!

جالب اینجاست که بعد از لغو مزایده اول قرار است کشت و صنعت به نفر دوم برنده مزایده پیشنهاد نفر دوم برنده که قیمت پیشنهادی اش حدود ۱۰۰-۸۰ میلیارد تومان هم کمتر از قیمت پیشنهادی برنده اول است واگذار شود!!

 

راه بازپسگیری این اراضی ملی را چگونه ارزیابی می کنید و چه پیشنهادی دارید؟

این بنگاه عظیم روزگاری بخش مهمی از نیازهای کشور را در حوزه های مختلف تامین می کرد و سبب خودکفایی کشور شده بود و اکنون که ما در تحریم قرار داریم کشت و صنعت مغان نباید در انحصار یک فرد قرار گیرد و لازم است در اختیار دولت باقی مانده و با انتصاب یک مدیر باکفایت و توانمند اداره شود و اگر قصد واگذاری هم داشته باشند سهامش به مردم واگذار شود.

از آنجا که شخصا این واگذاری را نوعی غارت ملی و یک فاجعه ملی میدانم معتقدم که رهبری و قوه قضائیه و نمایندگان مجلس با عزمی جدی به این مساله و موارد مشابه ورود کرده و مانع از به یغما رفتن ثروت ملی و تمرکز و تداول آن در دست یک فرد و گروه و خاص شوند.

و همچنین لازم است به موازات برکناری رئیس سازمان خصوصی سازی، و رسیدگی به سایر خصوصی سازی ها، قانون مربوطه متناسب با اصول؛ ۳، ۴۳، ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی و روح این قانون اصلاح و اجرا شود.منبع روزنامه مسنقل

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.