کد خبر : 466
تاریخ انتشار : شنبه 1 دسامبر 2018 - 19:25

کشت و صنعت پارس؛ پرقدرت تر و موفق تر از همیشه +عکس

کشت و صنعت پارس؛ پرقدرت تر و موفق تر از همیشه +عکس
این شرکت کشت و صنعت در سال 1366 با مشارکت بانک ملی تأسیس شده و تاکنون فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده است. در حال حاضر 51 درصد سهام شرکت متعلق به بانک ملی ایران و 49 درصد سهام در اختیار شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان است.؛

 

کاظم پور، مدیر عامل شرکت: با حضور بخشی از این شرکت در بورس فعلا فروش و واگذاری آن به بخش خصوصی منتفی است

مهدی پارسا

پارس آباد- خبرنگار

 

وقتی صحبت از مغان است، صحبت از ظرفیت هایی است که می تواند امنیت غذایی کشور را تامین، زمینه اقتصاد زیستی و کشاورزی شمال غرب کشور را فراهم و فرصت های اشتغال برای منطقه ایجاد کند.

خاک و آب دو مولفه اصلی توسعه پایدار در کشاورزی هستند که مغان با دارا بودن این دو مولفه در کنار موقعیت جغرافیایی و سیاسی منحصر به فرد خود می تواند جهشی بزرگ در اقتصاد منطقه را موجب شود.

وجود کشت و صنعت پارس به عنوان بخشی از بزرگترین بنگاه کشاورزی کشور که قابلیت تولید محصولات استراتژیک را دارد و در واقع برند کشاورزی ملی است می تواند پیشران این جهش اقتصادی باشد. صاحبنظران معتقدند کشت و صنعت مغان قابلیت های تبدیل شدن به فود ولی (Food Valley) ایران را دارد.

شرکت کشت و صنعت پارس یکی از شرکت های منحصر بفرد کشور و از بزرگترین سرمایه ها و دلگرمی های اهالی منطقه مغان محسوب می شود که مردم این منطقه تعصب خاصی نسبت به آن دارند و به نوعی می توان گفت این شرکت چشم امید دشت مغان است.

این شرکت کشت و صنعت در سال ۱۳۶۶ با مشارکت بانک ملی تأسیس شده و تاکنون فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده است. در حال حاضر ۵۱ درصد سهام شرکت متعلق به بانک ملی ایران و ۴۹ درصد سهام در اختیار شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان است.

با ارسلان کاظم پور مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پارس در مورد وضعیت تولید و اشتغال در این شرکت به گفت و گو نشسته ایم.

آیا حاشیه های ایجاد شده در مورد واگذاری کشت و صنعت مغان کشت وصنعت مغان به بخش خصوصی تاثیری در روند عملکرد راندمان شرکت پارس گذاشته است؟

به هیچ وجه تاثیر نداشته است و ماهمچنان مشغول تلاش و فعالیت در عرصه تولید هستیم. تاکنون نه حاشیه های فروش کشت و صنعت مغان و نه سنگ اندازی و تخریبات برخی افراد هیچ تاثیری در روند رو به رشد شرکت نگذاشته است و ما هر روز قدرتمند تر و با قوت تمام به کار خود ادامه می دهیم همچنان که به هدفگذاری خود که همانا افزایش تولید به میزان ۱۵ درصد محصولات پاییزه و ۲۵ درصد محصولات بهاره است امسال دست یافته ایم و سالهای بعد هم بلاشک به همین مسیر با تمام توان ادامه خواهیم داد تا در سال زراعی ۹۸_۹۷، به ۲۳۰ میلیارد تومان گردش مالی و سود خالص ۳۰ میلیارد تومانی دست پیدا کنیم.

این شرکت ظرفیت بزرگی برای اشتغال نیروی انسانی منطقه است. تعداد کارکنان شرکت پارس نسبت به سالهای گذشته چگونه است؟

کارکنان قرارداد دائمی و قرارداد مدت معین نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است اما نیروهای پیمانی شرکت تقریبا ۱۲ درصد افزایش یافته است. افزایش کارکنان پیمانی هم بهمین دلیل است که افزایش تولید در واحد سطح ، ‌تولید محصولات باکیفیت و تبدیل اراضی را در پیش رو داریم به همین دلیل ما نیروهایی را اضافه کرده ایم تا در خدمت تولید باشند تا از این افراد در بخش تولید محصولات به صورت مستقیم استفاده کنیم و از سپردن عملیات تولید به پیمانکار اجتناب کنیم چون کیفیت عملکرد پیمانکاران مناسب نبود و در راندمان تولید ما تاثیر منفی می گذاشت تعدادی را در واحدهای تولید برایانجام عملیات زراعی و انجام عملیات تولید اضافه کردیم. به عنوان مثال؛ چیدن علفهای هرز را سال گذشته به مبلغ ۴ میلیارد ریال به پیمانکار واگذار کرده بودیم اما امسال یک هکتار هم به پیمانکار واگذار نکردیم و تمام عملیات را همکاران خود ما انجام می دهند با اینکار خواستیم به تعدادی از بیکاران و فارغ التحصیلان منطقه شغل ایجاد شود.

البته قبلا هم شغل بود اما غیر مستقیم و ناپایدار بود در حالی که اکنونر شغل ایجاد شده مستقیم و پایدار است این افراد از طریق پیمانکار با ما در ارتباط هستند اما مطمئن باشند که شغلشان دائمی است.

شرکت کشت و صنعت پارس جذب نیرو را چونه انجام می دهد. آیا برای جذب های نیروهای جدید اخذ مجوز لازم است؟

نه خیر ، دو نوع استخدام داریم؛ یکی قرارداد دائمی و قرارداد مدت معین که نیاز به اخذ مجوز دارد و متاسفانه قریب بر ۳ سال است که مجوزی برای استخدام صادر نشده است اما نوع دوم استخدام، جذب پیمانی نیرو برای انجام کارهای تولید است که براساس تشخیص هیات مدیره جذب می شوند و نیازی به اخذ مجوز و برگزاری آزمون ندارند.

دلیل عرضه شرکت پارس در بورس و استقبال بی سابقه کارگزاران از سهام آن در بورس چیست

۱۰ درصد شرکت صرفا برای عرضه اولیه و تعیین قیمت بصورت سهام خرد (نه سهام بلوکی) که هر فرد یا هر کارگزار می تواند فقط ۳۰۰ سهم خریداری کند در بورس عرضه شده است که خوشبختانه با قیمت پایه ۳۵۰ تومان شروع شده و امروز ۲۵ آبانماه به نزدیک ۷۰۰ تومان در هر سهم رسیده است و پیش بینی ما این است که قیمت فوق تا پایان آبانماه به ۱۰۰۰ تومان برسد.

نکته جالب توجه اینجاست که شرکت پارس با بیش از ۱۵۰ میلیون سهم در صف اول خرید با فاصله چشمگیری از ردیف دوم با ۱۵۰۰۰ سهم است و این در حالی است که بانک ها و شرکت های نفتی در صفوف فوق با فاصله فاحشی و پایین تر از کشت و صنعت و دامپروری پارس جای گرفته اند.

این استقبال بی نظیر نشانگر شفافیت مالی صد در صدی شرکت پارس است چرا که شرکت هایی در بورس عرضه می شوند که از شفافیت صد در صد مالی در خرید ، فروش و مسائل پرسنلی و…برخوردار باشند و مردم با آگاهی از این شفافیت از سهام این شرکت ها استقبال می کنند.

بنابراین این توفیق بزرگی برای شرکت پارس بود که هم در بورس پذیرش شد و هم با فاصله چشمگیری در صف اول خرید قرار گرفت و با حضور بخشی از این شرکت در بورس فعلا فروش و واگذاری آن به بخش خصوصی منتفی است.

در حال حاضر مشکل اصلی شرکت پارس را در رسیدن به حداکثر ظرفیت بازدهی خود در چه می دانید و به نظر شما چه راهکاری می تواند کارگشا باشد؟

ما مشکل خاصی در کشت وصنعت نداریم، خوشبختانه در برخی محصولات به حداکثر تولید دست یافته ایم

بعنوان مثال؛ در گندم ۹ تن، جو ۸/۵ تن و در کلزا با ۴ تن به عملکرد ایده آل دست یافته ایم و به هدفگذاری قبلی در پیشرفت تولید که همانا ۱۵ درصد در محصولات پاییزه و ۲۵ درصد در محصولات بهاره بود دست یافته ایم.

امید داریم که در سال بعد یعنی سال زراعی ۹۷_۹۸ هم، افزایش تولید ۱۵ درصدی محصولات پاییزه و ۲۵ درصدی محصولات بهاره با اقداماتی از قبیل تغذیه مناسب ، عملیات داشت بموقع و مناسب تکرار شود.

اما موردی که می تواند شرکت را از وضعیت ایده آل فعلی هم بهبود چشمگیری ببخشد بحث تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی است که با این تبدیل ما می توانیم با حداکثر بهره وری شرکت را رو به جلو هدایت کنیم و با حداکثر راندمان محصول تولید کنیم

اگر ما بتوانیم ۴۲۰۰ هکتار دیم شرکت را به آبی تبدیل کنیم مطمئنا تولید ما حداقل ۷۰ الی ۸۰ درصد افزایش خواهد یافت.

برآوردمان این است که با اجرای این پروژه سود خالص سالیانه شرکت را به نزدیک ۷۰ میلیارد تومان براساس جداول استخراج شده کاملا کارشناسی شده برسیم

در زمینه پرورش ماهی اولین بار خبرهایی از فعالیت شرکت کشت و صنعت پارس به گوش رسید در این مورد بیشتر توضیح دهید.

خوشبختانه امسال برای اولین بار به صورت آزمایشی پرورش ماهی را تست کردیم در گذشته شرکتهای مشاور جامع یکم که شرکت پارس را مطالعه کرده بودند۸۰۰ هکتار از اراضی این شرکت را برای پرورش ماهی گرمابی در نظر گرفته بودند که تابحال محقق نشده بود. امسال برای اولین بار چهار رقم ماهی گرمابی شامل آمور، کپور، کله گنده، فیت فاک را به صورت آزمایشی تست و جواب ایده آل نیز دریافت کردیم در طی ۵ ماه وزن ماهی به حدود ۲ کیلوگرم رسید که از تمامی مزارع پرورش ماهی از عملکرد مناسبی برخوردار است.

در سال آتی هم این فعالیتمان را در ۵ حوضچه ذخیره آب ادامه خواهیم داد تا بعد از مساعد شدن وضعیت اقتصادی شرکت حداقل ۲۳۰ هکتار از اراضی را در فاز اول به این زمینه پرورش و تولید اختصاص دهیم

در حوزه دامپروری عملکرد شرکت کشت و صنعت پارس چگونه است؟

در حوزه دامپروری هم جزو واحدهای موفق شمالغرب کشور هستیم با تولید ۳۹ کیلوگرم شیر به ازای هر راس گاو جزء رکورد داران تولید شیر از نظر حجم و کیفیت هستیم. از نظر تولید تلیسه، تولید گوساله هم حرفی برای گفتن داریم.

دام هایی که به بازار عرضه کرده ایم از نظر کیفیت رضایت کامل مصرف کنندگان را کسب کرده اند. برنامه ای که برای توسعه دامپروری داریم به محض مساعد شدن وضعیت بازار، حوزه اقتصادی و تثبیت قیمت مصالح ساختمانی به احداث واحد ۳۰۰۰ راسی اقدام خواهیم کرد.

در حال حاضر وضعیت سوددهی شرکت چگونه است؟

خوشبختانه شرکت به سوددهی کامل رسیده است و هدفگذاری کسب سود سی میلیارد تومانی در سال آتی محقق خواهد شد و بعد از است که شرکت کشت و صنعت پارس جزو شرکتهای برتر حوزه کشاورزی خواهد شد.

میزان سود ۹ ماهه سال ۹۷ نسبت به سود حاصله ۱۲ ماهه سال قبل از رشد چشمگیری برخوردار است

امید داریم که در سال مالی ۹۶_۹۷ نزدیک به ۲۴ میلیارد تومان سود خالص دست یابیم تا نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شود.

سال گذشته ۱۶ میلیارد، امسال ۲۴ میلیارد و سال آینده ۳۰ میلیارد هدفگذاری ماست

بنابراین امیدوارم توسعه شرکت باعث رفاه همکاران، بالا رفتن انگیزه همکاران، کمک به ایجاد اشتغال و جذب فارغ التحصیلان بیکار منطقه شود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.