کد خبر : 777
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 فوریه 2019 - 19:19

نفس اردبیل تنگ میشود

نفس اردبیل تنگ میشود
ثبت ۸۸ روز پاک در اردبیل از ابتدای سال جاری تا کنون حکایت از پیشروی و مانایی هوای غیر سالم دارد.؛

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی آراز نگار ، ثبت ۸۸ روز پاک در اردبیل از ابتدای سال جاری تا کنون حکایت از پیشروی و مانایی هوای غیر سالم دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تعداد روزهای ناپاک و غیرسالم برای گروه های در معرض خژر را ناچیز ، اما واقعیتی تلخ عنوان کرد.
واقعیتی که زنگ خطری برای مسئولان به شمار میرود که تا وضعیت وخیم نشده برای آن چاره اندیشی کنند.

* عوامل آلودگی هوا در اردبیل 
کارشناسان معتقدند که عواملی چون آلودگی های ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی، ریزگردها، آلودگی تولیدی خودروها، کمبود فضای سبز و دود ناشی از آتش زدن بقایای کشاورزی به عنوان مهم ترین عامل آلودگی هوا در این استان به شمار می روند. 
به گفته آنان، واحدهای صنعتی در استان با اینکه نظارت بر آنها بیشتر از گذشته است اما همچنان به عنوان مهم ترین عامل در آلودگی زیست محیطی در استان عمل می کند، این آلودگی با همراهی دود و ذرات آلاینده ناشی از خودروها باعث افزایش آلودگی هوا بویژه در مرکز استان در مقایسه با گذشته شده است.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل، امسال ۱۰ واحد صنعتی در این استان به علت تخلفات زیست محیطی و آلوده کردن هوا بسته شد. 
محمد خداپرست افزود: همچنین ۱۰ واحد تولیدی در استان به عنوان صنایع آلاینده شناسایی شده که از این تعداد چهار واحد در حوزه هوا و ۶ واحد در زمینه آلودگی پساب و آب و خاک مرتکب تخلف شده اند. 
وی با اشاره به اینکه در سال جاری یک هزار و ۱۲۷ مورد از واحدهای صنعتی، خدماتی و تولیدی مورد پایش قرار گرفته، بیان کرد: ۱۲۷ اخطاریه به واحدهای آلاینده صادر شده که از این تعداد ۷۵ مورد مربوط به هوا و ۵۲ مورد در حوزه پساب است. 
در این حال افزایش بی رویه خودروها در شهرهای بزرگ به ویژه اردبیل موجب بروز معضل ترافیک و در نتیجه افزایش تولید ذرات معلق ناسالم شده و این امر سبب افزایش آلودگی هوا شده است. 
بهروز ندایی، معاون امور عمرانی استاندار اردبیل با اشاره به وضعیت نا به سامان ترافیک و حمل و نقل درون شهری اردبیل تاکید می کند که در صورت نبود برنامه ریزی و اقدام مناسب این معضل به بحران تبدیل خواهد شد. 
به گفته وی، برای حل معضل ترافیک شهر اردبیل می بایست طرح های اساسی به اجرا درآید. 
پیشینه ساخت اکثر خیابان های شهر اردبیل که اکنون بیش از نیم میلیون نفر جمعیت را در ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار مساحت در خود جای داده به بیش از ۸۰ سال قبل باز می گردد و افزایش بی رویه خودروها موجب بروز راه بندان و توقف وسایل نقلیه در خیابان های باریک مرکزی شهر و در نتیجه افزایش آلودگی هوا می شود. 
در این میان باید توجه داشت که روز به روز بر تعداد خودروهای با عمر بیشتر و فرسوده در اردبیل افزوده می شود و این امر ریسک آلودگی هوا را بیشتر می کند. 
در این حال کمبود فضای سبز، خشکسالی، کاهش حجم آب های زیرزمینی و روان آب ها و در نتیجه تولید ریزگردها نیز در سال غهای اخیر به یکی از عوامل مهم آلودگی هوا در استان به ویژه مرکز آن تبدیل شده است. 
به گفته کارشناسان، ریزگردها با منشا داخلی که در اثر فرسایش خاک، تخریب مراتع و جنگل ها، کاهش ذخایر آبی و بایر ماندن اراضی کشاورزی ایجاد می شود از عوامل مهم آلودگی هوا در اردبیل است. 
مدیرکل محیط زیست اردبیل می گوید: این استان جزو ۲۴ استان درگیر مساله ریزگرد بوده و تخریب مراتع و تبدیل آن به اراضی کشاورزی، برداشت های غیر اصولی کشاورزان از منابع آبی و فرسایش خاک از جمله عوامل بروز و تشدید این پدیده در اردبیل است. 
به گفته وی، دشت اردبیل از لحاظ منابع آب به عنوان دشت ممنوعه در وضعیت بحرانی است و ادامه روند کنونی به دلیل نبود امکان تامین آب و فرونشست زمین به میزان ۱۵ سانتی متر و تغییر کاربری اراضی وضعیت آن را وخیم تر می کند طوری که بر اثر برداشت بی رویه آب جهت مصارف کشاورزی ، صنعت و آشامیدنی سطح آب های زیرزمینی به میزان ۱۲ متر افت داشته است.

اتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.