کد خبر : 276
تاریخ انتشار : شنبه 17 نوامبر 2018 - 23:23

استاندار اردبيل:؛

عملیات اجرایی خط ریلی اردبیل – پارس‌آباد از سال آینده شروع می شود

عملیات اجرایی خط ریلی اردبیل – پارس‌آباد از سال آینده شروع می شود
استاندار اردبيل با اشاره به ضرورت اتصال راه آهن اردبیل به پارس‌آباد و اتصال آن به خط ریلی جمهوری آذربایجان، گفت: عملیات اجرایی اين خط ریلی از سال آینده شروع مي شود.؛

به گزارش آراز نگار به نقل از ایسنا، اکبر بهنامجو در جلسه کارگروه تخصصی آمایش سرزمینی در اردبیل اظهار کرد: ما باید در این سند افق توسعه استان را تا سال ۱۴۲۵ به همراه توسعه شهرستان‌ها براساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بومی و منطقه‌ای در نظر بگیریم تا توسعه واقع‌بینانه براساس این سند آمایش اتفاق بیفتد.

وی به مساله پایداری جمعیت در استان و جلوگیری از مهاجرت به سایر مناطق اشاره و خاطرنشان کرد: باید همه شهرستان‌ها را در افق ۱۴۲۵ یک منطقه مهاجرپذیر بدانیم تا جلوی مهاجرفرستی از شهرهای مختلف استان اردبیل گرفته شود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل بیان کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های ملی باید افزایش جمعیت در شهرهای مختلف اتفاق بیفتد و با ایجاد ظرفیت‌های خوب توسعه‌ای به ویژه اشتغال در بخش‌های مختلف می‌توانیم استان اردبیل را به کانون تحول و کارآفرینی تبدیل کنیم.

بهنامجو گفت: ما در حوزه‌های مختلف اطلاعات کاملی را از وضعیت کنونی و افق پیش رو با همکاری معاونان و مدیران دستگاه‌های اجرایی داریم که باید مشاور با ارائه مصاحبه و رایزنی سعی کند این اطلاعات را دریافت و در تهیه سند آمایش استان از آنها استفاده کند.

وی افزود: ما در حال حاضر سند توسعه استان را در کنار سند اشتغال تا سال ۱۴۲۵ تهیه و تدوین کردیم و در کنار آن محورهای توسعه استان در بخش‌های صنعت، کشاورزی و گردشگری مشخص و معلوم شده و حتی ما در هر شهرستان افق توسعه را در هر سه حوزه در نظر گرفته و شرایط اشتغال را بر همین مبنا پیش‌بینی کردیم.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل بیان کرد: به عنوان نمونه در مرکز استان با احصای ظرفیت‌های توسعه‌ای در بخش‌های گردشگری، کشاورزی و صنعت قرار شده در بخش کشاورزی برای ۱۲۸ هزار نفر، در بخش صنعت برای ۷۰ هزار نفر و گردشگری برای ۴۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شود.

جلوی ساخت و سازها در مسیر گردشگری و جاده‌ها را می‌گیریم

بهنامجو در ادامه به ضرورت اتصال راه آهن اردبیل به پارس‌آباد و اتصال آن به خط ریلی جمهوری آذربایجان برای رسیدن به مسیر ترانزیتی آسیایی میانه اشاره کرد و گفت: ما برای توسعه راه آهن اردبیل به سمت پارس‌آباد برنامه‌بریزی دقیقی را انجام دادیم که از سال آینده عملیات اجرایی خط ریلی اردبیل – پارس‌آباد را شروع خواهیم کرد.

ادامه داد: البته قصد ما در تعامل و برقراری ارتباط با جمهوری آذربایجان تنها بازارهای این کشور نیست بلکه هدفگذاری ما رسیدن به بازار آسیایی میانه است که خط ریلی می‌تواند سرعت این کار را افزایش دهد.

استاندار اردبیل تصریح کرد: در توسعه استان ظرفیت‌های حوزه گردشگری به شکل همه جانبه باید مورد توجه قرار گیرد تا پهنه‌های توسعه گردشگری استان خوب تعریف و تدوین شود.
بهنامجو بیان کرد: ما در حوزه گردشگری چشم‌انداز خوبی را برای توسعه استان تعریف و تدوین کردیم به شرط آنکه همه پای کار بیایند تا به برجسته کردن این توانمندی‌ها کمک روزافزونی شود.

وی با انتقاد از ساخت و سازهای غیراصولی در مسیر گردشگری اردبیل – سرعین به ویژه افزایش واحدهای رستوران، تالار و اقامت‌گاه‌های موقت گفت: ساخت و سازها در این مسیر نباید به شکل پراکنده و مخل دید به کوه سبلان و چشم‌انداز زیبای آن باشد بلکه ضروری است از ساخت و سازها در کنار جاده جلوگیری شود تا بلایی ما در گیلان گرفتار آن شدیم در اردبیل به بلای ساخت و ساز در کنار جاده‌ها گرفتار نیاییم.

استاندار اردبیل اظهار کرد: ما اجازه نداریم تا با ساخت و سازهای غیرفنی و بدون نگاه مهندسی و کارشناسی چشم انداز سبلان را مخدوش کنیم بلکه باید به نحوی در حوزه گردشگری برنامه‌ریزی کنیم تا به شکل ملی، جهانی و بین‌المللی استان اردبیل را معرفی و بستر حضور گردشگران و توریسم را مهیا کنیم.

بهنامجو در پایان خاطرنشان کرد: در طرح آمایش با مشارکت و همکاری فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی مشاور باید دید وسیع به توسعه استان اردبیل پیدا کند تا نسل‌های آینده به این سند افتخار کنند.

سند آمایش سرزمین فضای توسعه بلندمدت اردبیل را فراهم می‌آورد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: سند آمایش سرزمینی استان اردبیل برگ زرینی در توسعه شایسته استان اردبیل در ایجاد توسعه بلندمدت این استان است.

داود شایقی اظهار کرد: دستور جلسه امروز ما گزارش طرح آمایش استان است که توسط مشاور این طرح ارائه شده و استاندار اردبیل به همراه سایر اعضای جلسه در جریان روند اجرای این طرح و تهیه سند آمایش قرار گرفتند.

وی ضرورت همکاری همه دستگاه‌های اجرایی استان را به همراه فرمانداران با شرکت مشاور طرح آمایش یادآور شد و خاطرنشان کرد: اکثر فرمانداران در ماه‌های‌ گذشته همکاری نزدیکی را با شرکت مشاور داشتند و به نظر می‌رسد هر چقدر همکاری دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران به همراه نخبگان محلی و مردمی با مشاور این طرح در تهیه سند آمایش نزدیک‌تر باشد ما نتایج بهتری را از خروجی این طرح دریافت خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل بیان کرد: مشاور در کنار تهیه سند آمایش استان تلاش می‌کند تا سند توسعه شهرستان‌ها را نیز به انجام برساند تا ما بتوانیم در هر شهرستان افق توسعه را تا ۱۴۲۵ تعیین و تعریف کنیم.

شایقی با اشاره به اینکه مشاور طرح آمایش سرزمینی از مشاوران قوی، زبده و باتجربه  حتی فعال در طرح آمایش کشوری نیز بوده است، افزود: ما سعی کردیم از این مشاور در تهیه سند آمایش استان و ظرفیت کارشناسی و دید علمی و تخصصی آنها استفاده کنیم که روند کار در مدت سپری شده از عقد قرارداد با مشاور به شکل مطلوب بوده و در کنار دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران معاونین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل نیز همکاری نزدیکی را با مشاور داشتند.

وی ادامه داد: سند آمایش به عنوان یک سند بالادستی سال‌های سال در توسعه این استان نقش اساسی و محوری خواهد داشت و باید از آن به عنوان یک برگ زرین در مسیر توسعه استان یاد کرد که از مدیران کنونی و کارشناسان و متخصصان به یادگار خواهد ماند تا در آینده براساس این سند توسعه استان اردبیل به بهترین شکل رقم بخورد.

در این جلسه مشاور طرح آمایش سرزمینی استان اردبیل گزارشی از اقدامات انجام شده را به اعضای جلسه کارگروه تخصصی آمایش سرزمینی، آمار و محیط زیست در مسیر توسعه پایدار ارائه کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.