کد خبر : 1281
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 18 آوریل 2019 - 14:01

مجمع عمومی سالیانه شرکت پارس برگزار شد؛؛

توزیع ۸۵ درصد سود به ازای هر سهم ۷۵۰ ریال

توزیع ۸۵ درصد سود به ازای هر سهم ۷۵۰ ریال

مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (سهامی عام) مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۷ در سالن جلسات مهمانسرای شرکت با حضور سهامداران تشکیل شد. و سهامداران برنامه های سال ۱۳۹۸ تصویب کردند. در این مجمع سیف الله اسداللهی  به عنوان رئیس مجمع، دکترقربانی و صمد بهزاد به عنوان ناظر،

مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (سهامی عام) مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۷ در سالن جلسات مهمانسرای شرکت با حضور سهامداران تشکیل شد. و سهامداران برنامه های سال ۱۳۹۸ تصویب کردند.

در این مجمع سیف الله اسداللهی  به عنوان رئیس مجمع، دکترقربانی و صمد بهزاد به عنوان ناظر، ارسلان کاظم پور بعنوان دبیر مجمع، آقایان امینی و محمدی به عنوان حسابرس و جعفری به عنوان نماینده سازمان بورس انتخاب شدند و ۸۵ درصد از سود، بین سهامداران به ازای هر سهم ۷۵۰ ریال توزیع خواهد شد.

دکتر ارسلان کاظم پور مدیر عامل شرکت ملی پارس گزارشی از عملکرد این شرکت در سال مالی شرکت منتهی به ۳۰ آذرماه ۱۳۹۷ ارائه داد و گفت: علیرغم افزایش قیمت نهاده های زراعی، دامی، هزینه های پرسنلی و عدم تناسب آن با قیمتهای فروش بدلیل تثبیت قیمت های محصولات این شرکت توانسته ایم به سوددهی بیش از ۲۸۵ میلیارد ریالی برسیم، که نسبت به سال پایه شرکت ملی پارس افزایش ۱۳۴ درصدی داشته است.

وی با اشاره به مشکلات اجتماعی که همواره دامنگیر شرکت ملی پارس بوده افزود: شرکت پارس از مجموع ۱۸ هزار هکتار زمین در حال حاضر ۱۱ هزار هکتار در اختیار دارد و قسمتی از زمین های باقیمانده در زمان دولت قبلی به عشایر ساکن در محدوده شرکت واگذار شده و قسمتی نیز در دست برخی از نهادها، سازمانها و عشایر معارض می باشد.

او با بیان اینکه کم و کاستی در زیرساخت ها، تعمیر، نوسازی و تامین سرمایه مورد نیاز مشکل اصلی در شرکت ملی پارس است، اظهار کرد: شرکت در سال زراعی ۹۷-۹۶ با اتخاذ تدابیر لازم و بهره‌برداری مناسب از امکانات محدود موجود، توانسته در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت محترم تدبیر و امید و استراتژی های سهامداران و همچنین در راستای افزایش عملکرد در واحد سطح تلاش مجدانه ای داشته و امروز موفقیت ها در این زمینه را می توان در شرکت ملی پارس لمس نمود و همچنین توانستیم در مقایسه با متوسط تولید منطقه و کشور نیز سرآمد باشیم.

ارسلان کاظم پور با خاطر نشان کردن افزایش تولید محصول در واحد سطح، اظهار کرد: در سال زراعی ۹۷ عملکرد مطلوب در محصولات تولیدی و ارتقاء بهره وری از اهداف ویژه مجموعه مدیریتی شرکت پارس بوده و توانستیم در گندم آبی با ۲۴ درصد، جو آبی ۴۵ درصد، ذرت بذری با ۲۰ درصد و کلزا با ۳۸ درصد افزایش نسبت به سه سال گذشته داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پارس از رکورددار بودن این شرکت در تولید شیر در شمال غرب کشور خبر داد و افزود: میانگین تولید شیر روزانه در این شرکت ۳۸ کیلوگرم به ازای هر راس دام است و در مقایسه با سالیان گذشته افزایش ۱۴ درصدی را تجربه می کنیم که این رقم رکورد شیر تولیدی شمالغرب کشور را شکسته است.

وی ادامه داد: امروزه نقطه سر به سر شیر زیر ۳۰ کیلوگرم در بین همگروه ها و منطقه می باشد و هزینه های روزانه دامداری ها به سختی توسط دامداران تامین می شود که شرکت ملی پارس توانسته با بازدهی و عملکرد در تولیدات دامی و زراعی از سایر شرکت ها در سطح منطقه و کشور پیشگام بوده و جزء گاوداری های سودده به شمار می آید.

او عنوان داشت: متاسفانه بدلیل عدم مدیریت صحیح در زمین های زراعی سطح اراضی آبی در سال ۹۳ به میزان ۴۶۰۰ هکتار بوده ولی با تلاش شبانه روزی همکاران توانستیم این مقدار از اراضی را به ۵۸۰۰ هکتار برسانیم که افزایش ۲۶ درصدی نسبت به سال ۹۳ را شاهد هستیم. و در بحث افزایش تولیدات زراعی و دامی شرکت با افزایش ۴۴ درصدی نسبت به سال پایه بودیم که از ۳۹ هزار تن در سال ۹۵ به میزان ۵۷ هزار تن در سال ۹۷ رشد داشتیم.

ارسلان کاظم پور از افزایش ۹۶ درصدی درآمد ناخالص شرکت خبرداد و خاطرنشان کرد: امسال توانستیم با افزایش درآمد ناخالص از ۵۷۴ میلیارد ریال در سال ۹۵ به ۱۱۲۵ میلیارد ریال در سال ۹۷ دست یابیم و سود خالص شرکت از ۱۲۲ میلیارد ریال به ۲۸۶ میلیارد ریال رسیده که افزایش عملکرد در واحد سطح در محصولات زراعی و افزیش میانگین تولید شیر سبب افزایش درآمد و سود خالص برای شرکت ملی پارس شده است.

وی بر نوسازی و بازسازی ماشین آلات و ادوات کشاورزی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه نوسازی و بازسازی ماشین آلات و ادوات کشاورزی جزء برنامه راهبردی شرکت تا افق ۱۴۰۰ لحاظ گردیده لذا در این راستا نسبت به خرید تعداد ۷ دستگاه تراکتور آریون ۶۴۰ و ادوات و دنباله بندهای مورد نیاز با میزان سرمایه گذاری ۴۱ میلیارد ریالی و یک دستگاه کمباین پیکرهاسکر برداشت بلال ذرت بذری با میزان سرمایه گذاری ۱۵ میلیاردریالی و یک دستگاه سمپاش خودکششی جهت سمپاشی مزارع ذرت به ارزش تقریبی ۲ میلیارد ریال اقدام کردیم.

ارسلان کاظم پور، دبیر مجمع عمومی سالیانه از کاشت مشارکتی محصولات ذرت بذری در سطح ۲۷۰ هکتار خبر داد و افزود: هزینه هر هکتار ذرت بذری از مرحله کاشت تا برداشت مبلغ ۱۶۰ میلیون ریال بوده که با احتساب اجاره بهاء به ازاء هر هکتار ۸۰ میلیون ریال جمعاً ۲۴۰ میلیون ریال می باشد. و اگر شرکت ملی پارس اقدام به کشت محصولات ذرت بذری می نمود با در نظر گرفتن هزینه های فوق الذکر و احتساب ۳۰۴۳ کیلوگرم بذر پاکت گیری شده خالص، مبلغ درآمد حاصله  ۳۶۵ میلیون ریال می شد و پس از کسر هزینه ها مبلغ ۲۳ میلیون ریال سود عاید شرکت از این طریق می گردید.

وی ادامه داد: در حال حاضر از طریق کشت مشارکتی به ازاء هر هکتار ۱۲۵۰ کیلوگرم بذر خالص بدون هزینه، درآمدی معـادل ۱۵۰ میلیـون ریال عایـد شـرکت می شود که این کار علاوه بر جلوگیری از مسائل حاشیه ای عشایر محدوده نشین به صرفه و صلاح شرکت نیز می باشد. که این امر نه تنها باعث کسب درآمد شده بلکه دامنه تعارضات را نیز کاهش داده است.

دبیر مجمع عمومی سالانه با اشاره به کشت محصولات تولیدی در سایر استانهای کشور اظهار کرد: این شرکت در راستای انتقال تکنولوژی تولید بذور در سال زراعی ۹۷-۹۶ با توزیع حدود ۸۶۰ کیلـوگرم لاین کلزا جهت کشت در۲۳۰ هکتار از کشور فرانسه وارد کرده و بین کشاورزان پیشرو در استانهای تهران، قزوین و زنجان و شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس و شرکت کشت و صنعت آستان قدس رضوی توانست مقدار ۲۳۰ تن تولید و استحصال نماید.

مدیرعامل شرکت پارس از همکاری با شرکت اورالیس فرانسه خبر داد و بیان کرد: استراتژی شرکت کشت محصولاتی است که درآمدزا باشد و درآمد حاصل از کشت کلزا یک ونیم برابر مزارع گندم آبی است که با همکاری شرکت اورالیس تولید کلزای بذری ارقام زمستانه را شروع کردیم.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ مقدار ۵۰۰ تن بذر هیبرید کلزای زمستانه تولید شده و با توجه به تفاهم نامه فی مابین شرکت با وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی ۹۹-۹۸ نیز امید است ۱۰۰۰ تن بذر هیبرید کلزای زمستانه تولید و تحویل کشاورزان کشور نماییم که در این راستا نیز شرکت پارس به عنوان تولید کننده برتر بذر کلزای سال ۹۷ معرفی شده و توسط مقام عالی وزارت لوح تقدیر دریافت نموده است.

او با اشاره به اینکه شرکت ملی پارس دارنده امتیـاز انحصـاری تکثیـر و تولیـد بـذر والــدین ذرت رقــم ۷۰۴ و ۷۰۵ کشور است افزود: این شرکت امتیاز تکثیر، تولید و فروش بذر ذرت رقم ۷۰۴ و ۷۰۵ را که قبلاً توسط موسسه تحقیقات اصلاح نهال و بذر کشور بصورت انحصاری تولید می شد در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی از وزارت جهاد کشاورزی توانست اخذ و نسبت به کشت بذور هسته اولیه ارقام مذکور اقدام نماید و بخش اعظمی از لاین مورد نیاز کشور را در حال حاضر تامین می کند.

وی اظهار کرد: با توجه به عملکرد مطلوب شرکت ملی پارس، وزارت جهاد کشاورزی تولید و تکثیر بذر هیبرید گلرنگ را نیز به این شرکت محول نموده و در این راستا توانسته ایم در سال زراعی ۹۷-۹۶ سطح ۷۸٫۴ هکتار از اراضی را به کشت این محصول اختصاص دهیم که مقدار ۹۳ تن بذر خالص پاکت گیری شده بدست آمده و در سال زراعی ۹۸-۹۷ نیز در سطح ۷۰ هکتار برنامه ریزی لازم انجام گرفته است.

ارسلان کاظم پور از تولید و تکثیر بذر کنجد  در سال زراعی ۹۶-۹۷ خبرداد و گفت: برای بذر کنجد از طرف موسسه تحقیقات و اصلاح بذر برای کشت بصورت آزمایشی در مساحت ۳ هکتار اختصاص یافته بود با توجه به اینکه اولین بار کشت این محصول در شرکت انجام گرفته بود و از سطح فوق مقدار ۳۶۰ کیلوگرم بذر خالص پاکت گیری شده استحصال گردیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پارس اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی این شرکت را به علت عملکرد مناسب، بعنوان پایلوت کشاورزی حفاظتی شمالغرب کشور انتخاب نموده و هدف اصلی در این نوع از کشاورزی استفاده از ماشین‌آلات و رویه‌هایی برای ارتقاء بهره وری در مصرف بذر، آب و کود و جلوگیری از تردد بی‌رویه ماشین‌آلات در سطح زمین و نهایتاً کاهش هزینه می گردد.

وی بیان کرد: شرکت ملی پارس مساحت ۵ هکتار انجیر خشکباری و ۵ هکتار پسته بصورت آزمایشی در اراضی دیم و شیب‌دار و یک و نیم هکتار باغ مقایسه ای زیتون کشت نموده که در صورت موفقیت و کشت آن در این نوع از اراضی که فعلاً کاربری اقتصادی ندارند بیشترین منافع را عاید شرکت خواهد نمود.

در این مجمع حسابرسان عنوان کردند: وضعیت مالی شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای سال ۱۳۹۷، از تمام جنبه‌های با اهمیت و طبق استانداردهای حسابداری را نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش، صورت‌های مالی شرکت و تلفیقی شامل ترازنامه، سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به ۳۰ آذرماه ۱۳۹۷ با اکثریت آراء مورد تصویب قرار گرفت و سهام داران از عملکرد مدیرعامل، هیات مدیره و پرسنل شرکت ملی پارس در سال گذشته اظهار رضایت کردند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.