کد خبر : 200
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 نوامبر 2018 - 1:13

دکتر ارسلان کاظم پور، مدیرعامل شرکت پارس اعلام کرد:؛

آخرین وضعیت “زپارس” و اثر خنثی تحریم ها بر همکاری با شرکت فرانسوی

آخرین وضعیت “زپارس” و اثر خنثی تحریم ها بر همکاری با شرکت فرانسوی

  به گزارش آراز نگار : سومین عرضه اولیه سال ۹۷ در ۲۱۲ هزار کد معاملاتی مالک “زپارس” چهارشنبه مورخ ۲۵/۰۷/۱۳۹۷، تعداد ۳۲میلیون و ۵۳۴ هزار سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد”زپارس” به روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد.به گزارش روابط عمومی بورس تهران، چهارشنبه

 

به گزارش آراز نگار : سومین عرضه اولیه سال ۹۷ در ۲۱۲ هزار کد معاملاتی مالک “زپارس”
چهارشنبه مورخ ۲۵/۰۷/۱۳۹۷، تعداد ۳۲میلیون و ۵۳۴ هزار سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد”زپارس” به روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد.به گزارش روابط عمومی بورس تهران، چهارشنبه مورخ ۲۵ / ۰۷ / ۱۳۹۷، تعداد ۳۲میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد”زپارس” به روش ثبت سفارش به قیمت هر سهم ۳۵۰۰ ریال در بورس تهران کشف قیمت و معامله شد. همچنین با عرضه اولیه این شرکت در بورس تهران تعداد شرکت های فعال در بورس به ۳۲۶ شرکت رسید و به ارزش بازار ۱۱۳۸ میلیارد ریال افزوده شد. شرکت “”زپارس” “به عنوان عنوان پانصدوبیست و یکمین شرکت پذیرفته شده در بورس تهران می باشد و در عرضه اولیه امروز،۲۱۲۱۲۳ هزار کد معاملاتی اقدام به خرید کردند و تعداد حداکثر۱۵۵ سهم به هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی تخصیص یافت. شایان ذکر است نشست خبری با حضور مدیران ارشد بورس تهران، مدیران شرکت “زپارس” و به همراهی اصحاب رسانه برگزار شد و به سوالات خبرنگاران به طور مبسوط پاسخ داده شد. یادآور می شود: شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس به عنوان پانصدوبیست و یکمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “زراعت و خدمات وابسته” و گروه و طبقه “کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته” در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد ” زپارس” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شد.
۱۰درصد از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس نیز با نماد «زپارس» در بازار دوم بورس تهران مورد عرضه اولیه قرار می‌گیرد. سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (زپارس) با سرمایه ۳۲٫۵ میلیارد تومان٬ با محدوده قیمتی ۳۲۰ تا ۳۵۰ تومان برای هر سهم به وسیله کارگزاری بانک ملی مورد عرضه اولیه قرار می‌گیرد. در این عرضه هر شخص حقیقی و حقوقی قادر به خرید حداکثر ۳۰۰ سهم هستند. متعهد خرید نیز شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی و سقف تعهد خرید ۵۰ درصد سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه است.

توسط مدیرعامل شرکت پارس اعلام شد:
آخرین وضعیت “زپارس” و اثر خنثی تحریم ها بر همکاری با شرکت فرانسوی
مدیرعامل کشت و صنعت دامپروری پارس آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت ۳۲.۵ میلیارد تومانی را اعلام کرد و گفت: تحریم ها اثری بر همکاری با شرکت فرانسوی ندارد.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت دامپروری پارس آخرین توضیحات تکمیلی را درخصوص وضعیت مالی و عملکردی این شرکت ۳۲٫۵ میلیارد تومانی داد تا ۱۰ درصد از سهام آن به عنوان نهین شرکت تازه وارد در بازار دوم بورس تهران عرضه شود.
براین اساس، دکتر ارسلان کاظم پور با اشاره به اینکه مرکز اصلی این شرکت در شهرستان پارس آباد اردبیل واقع شده، گفت: قسمتی دیگر از اراضی هم در شهرستان بیله سوار است. سرمایه اصلی “زپارس” ۱۸ هزار هکتار اراضی زراعی است، همچنین دارای ۷۵۵۰ لیتر حق آبه،۱۴ مگاوات برق و یک واحد دامپروری شیری با ۲۳۰۰ راس جمعیت دامی و ۱۲۰۰ راس گاوشیری و تولید روزانه ۴۲ تن شیر است.
دکترارسلان کاظم پور با اشاره به اینکه این شرکت در بهمن ۶۶ با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون تومانی در استان اردبیل شهرستان گرمی به ثبت رسیده و مرکز اصلی آن در شهرستان پارس آباد اردبیل واقع شده،گفت: موضوع فعالیت این شرکت که دارای سال مالی منتهی به آذر و ۱۳۶ نیروی انسانی است، تولید انواع محصولات کشاورزی، دامی، باغی و تهیه و اجرای طرح های مربوط به امور کشاورزی، دامپروری، پرورش طیور، آبزیان، باغداری و تولید محصولات خارج از فصل و به عبارتی تولید محصولات گلخانه ای است.
وی افزود: برای نیل به این اهداف شرکت بدون حصر، مجاز به اقدامات ایجاد مرکز تحقیقات، انجام مطالعات پژوهشی و تحقیقی و تولید بذر و نهال با به کار بردن روش های جدید علمی و فنی به منظور بهره وری بیشتر و بهتر و همچنین ایجاد تأسیسات و صنایع لازم جهت تولید، تبدیل، فرآوری و توزیع محصولات کشاورزی، سرمایه گذاری و مشارکت متقابل در مؤسسات و شرکت های داخلی و خارجی و مؤسسات آموزشی و پژوهشی در حدود و مقررات مربوطه، انجام هرگونه عملیات و معاملات باغبانی و واردات و صادرات که برای تأمین منافع شرکت ضروری و به صرفه و صلاح است.
این مقام مسئول ادامه داد: ۱۸ هزار هکتار از ۹۰ هزار هکتار جلگه مغان به این شرکت تعلق دارد که در حال حاضر ۶ هزار هکتار آن تحت کشت است، این شرکت دارای واحد دامپروری ۲ هزار رأسی به عنوان بزرگترین واحد تولید تلیسه در شمال غرب ایران است که از این تعداد هزار گاو دوشا هستند و از هر رأس گاو ۳۹٫۵ کیلو شیر تولید می شود .درحال حاضر سرمایه شرکت پس از ۳ بار افزایش سرمایه به ۳۲٫۵ میلیارد تومان رسیده و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۳۹٫۹ درصد، شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان با ۳۹٫۹ درصد و شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا با ۲۰ درصد، در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند که به عبارتی ۶۰ درصد سهام این شرکت متعلق به بانک ملی و ۴۰ درصد به کشت و صنعت مغان یا وزارت جهاد کشاورزی است.
این مقام مسئول از برنامه اجرای تبدیل ۴۲۰۰ هکتار اراضی دیم به آبی با استفاده از ۸۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض جهادکشاورزی خبر داد و گفت: از این طریق تجهیزات آبیاری تحت فشار توسط دولت طی دو سال در اختیار قرار می گیرد. تمامی ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده به روز رسانی شده و ۷۰۰ هکتار باغ محصولات هسته دار و خشکبار در حال توسعه داریم و سعی شده عملکرد در واحد سطح را طی ۵ سال آتی به ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش دهیم.
دکترکاظم پور با اشاره به دنبال کردن کشت محصولات دارای ارزش افزوده زیاد ادامه داد: تولید بذر، لاین، والدین محصولات کشاورزی و اخذ امتیاز جهادکشاورزی برای تولید بذر سویا و تلیسه از این جمله است که البته بیشترین ارزش افزوده از تلیسه کسب خواهد شد.
وی درخصوص اثر تحریم ها با توجه به همکاری با شرکت فرانسوی است، گفت: یک گروه از شرکت اورالیس به تازگی به ایران آمده بودند، تحریم ها بر این همکاری تأثیری نخواهد داشت. همچنین با در نظر گرفتن راه حل اتحادیه اروپا برای تسهیل تبادلات مالی، این مورد نیز مشکل و محدودیت نخواهد داشت.
دکتر کاظم پور در خصوص سیاست های تقسیم سود گفت: سود هر سهم “زپارس” در سال گذشته ۵۰۷ ریال و سود تقسیمی هرسهم ۵۵۰ ریال بوده که نشان دهنده سیاست تقسیم سود حداکثری( ۱۰۸ درصدی) است.
وی نقاط قوت این شرکت را نام برد و گفت: خوشنامی و با اعتبار بودن محصولات تولیدی، تولید انحصاری ذرت رقم ۷۰۴ و موظف در برابر وزارت جهادکشاورزی برای تولید سالانه بالای ۶ هزارتن بذر ذرت و قرار دادن در اختیار کشاورزان، وارد شدن در اراضی حاصلخیز، وجود اراضی مرغوب زراعی با ۷۵۵۰ لیتر حق آبه، وجود انحصاری ۱۴ مگاوات برق، دامپروری با ۲ هزار رأس گله شامل هزار رأس دوشا و مجوز افزایش ۲ هزار رأس دیگر، تولید روزانه ۴۵ تن شیر و در اختیار قراردادن به شرکت های پگاه ارومیه و تبریز، وجود کارخانه فرآوری بذر گندم، جو،آفتابگردان، سویا و ذرت بصورت تمام خودکار با مشارکت شرکت ترکیه ای، وجود نیروهای متخصص جهت بهره برداری از اراضی و طرح های توسعه شرکت از جمله این نقاط قوت است.
وی افزود: این شرکت علاوه بر تولید محصولات استراتژیک شامل گندم، جو، سویا، کلزا، بصورت انحصاری بذر ذرت رقم ۷۰۴ را تولید می کند و به مدت ۲ سال با شرکت اورالیس فرانسه برای تولید بذر کلزای زمستانه (تنها تولیدکننده) همکاری دارد. براساس تفاهم نامه ای که با وزارت جها کشاورزی منعقد شده طی ۲ سال آینده باید هزارتن بذر هیبرید کلزای زمستانه توسط “زپارس” تولید شود که کل نیاز کشور به این بذر پوشش داده خواهد شد و از این طریق بیشتر از ۳۰ میلیارد تومان در سال گردش مالی خواهد داشت.
مدیرعامل “زپارس” درخصوص فرصت ها جهت قرارگرفتن در مسیر توسعه گفت: وجود شبکه آبرسانی پایاب سدهای میل مغان و خدا آفرین که دسترسی به منابع آبی مورد نیاز را برای تبدیل اراضی دیم و آبی فراهم می کند، امکان بهره مندی از حمایت های دولتی در قالب تسهیلات بانکی، کمک بلاعوض جهت انجام پروژه های توسعه ای از جمله تبدیل اراضی دیم به آبی، وجود شرکت های زیر مجموعه شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه ملی و امکان هم‌افزایی، موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به مرزهای بین المللی و منطقه آزاد ارس و امکان استفاده از خطوط ریلی موجود بستر مناسب برای تجارت بین المللی و همکاری گسترده‌ای مشترک با کشورهای روسیه و آذربایجان، وجود بازارهای مناسب و تقاضای رو به رشد بذر هیبرید، وجود زمینه های مناسب همکاری با شرکت های بین المللی برای انتقال فناوری تولید انواع بذر هیبرید، حمایت و تسهیلات مناسب جهت توسعه فعالیت های دانش بنیان و وجود فرودگاه در شهرستان پارس‌آباد و وجود گمرک مرزی در شهرستان بیله سوار از فرصت های دراختیار است.
وی پیش بینی سود هر سهم سال جاری را ۵۶۰ ریال اعلام کرد و افزود: در افق ۱۴۰۰ برآورد می شود سود شرکت به ۷۰ میلیون تومان برسد. افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی در برنامه شرکت وجود دارد تا سرمایه را به ۶۴ میلیارد تومان برساند. باتوجه به اینکه شرکت در حوزه صیفی جات فعالیت کشاورزی ندارد با اجاره اراضی درآمد غیرعملیاتی بالایی از اجاره آنها به دست می آورد. بودجه شرکت در سال مالی ۹۶-۹۷ مبلغ ۱۸ میلیاردتومان است که “زپارس” موفق شده در ۶ ماهه ۱۵ درصد آن معادل ۲٫۷ میلیارد تومان پوشش داده شده است.
دکتر کاظم پور درخصوص صادرات محصولات گفت: در محصولات استراتژیک همانند گندم، جو و کلزا اجازه صادرات نداریم اما بازاریابی صادرات بذر هیبرید آفتابگردان به اوکراین و بذر هیبرید ذرت به عراق و آذربایجان انجام شده، همچنین شیرتولیدی هم جهت فرآوری به پگاه ارومیه تحویل و محصولات لبنی تولیدی صادر می شود. بیشترین سود شرکت از تولید بذر کلزا، ذرت، گندم و جو به دست می آید.
نگاهی به شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس
سهامداران عمده این شرکت عبارتند از: شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (۳۹٫۹۹ درصد)، شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان (۳۹٫۹۹ درصد) و شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا (۲۰ درصد). این شرکت به عنوان بزرگترین تولیدکننده بذر کشور به تولید انواع محصولات کشاورزی، زراعی و اجرای طرح های زراعت، دامپروری، پرورش طیور، آبزیانری، باغداری و تولید محصولات خارج از فصل و گلخانه ای می‌پردازد.
واقع شدن در اراضی حاصلخیز دشت مغان، وجود اراضی مرغوب زراعی و حق آبه مربوط که بستر مناسبی برای تولیدات انواع گیاهان ازجمله بذور مورد نیاز کشور و منطقه است، وجود دامپروری صنعتی یک هزار رأسی و امکان توسعه آن که تأمین بخشی از نهاده‌های آن در زنجیره تکمیل الگوی کشت شرکت است، وجود سیستم فرآوری پیشرفته انواع بذور کشاورزی و وجود نیروی متخصص برای بهره‌برداری و توسعه سیستم‌های آبیاری نوین در داخل کشور، ازجمله نقاط قوت این شرکت هستند. به‌علاوه، شرکت برنامه افزایش سه هزار رأسی بخش دامپروری را دارد و برنامه بلندمدت داشتن ۱۰ هزار رأس است.
همچنین امکان بهره‌مندی از حمایت‌های دولتی در قالب تسهیلات بانکی، کمک بلاعوض جهت انجام پروژه‌های توسعه‌ای از جمله تبدیل اراضی دیم به آبی، موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به مرزهای بین‌المللی و منطقه آزاد ارس و امکان استفاده از خطوط ریلی و وجود بستر مناسب برای تجارت بین‌المللی و همکاری گسترده مشترک با کشورهای روسیه و آذربایجان، وجود بازارهای مناسب و تقاضای رو به رشد بذور هیبرید در کشور، وجود زمینه‌های مناسب همکاری با شرکت‌های بین‌المللی برای انتقال تکنولوژی تولید انواع بذور هیبرید و حمایت و تسهیلات مناسب جهت توسعه فعالیت‌های دانش بنیان از جمله فرصت‌های پیش روی شرکت به گواه مدیرعامل آن است. شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری عملکرد مناسبی داشته به طوری که فروش مقداری آن در این برهه زمانی با رشد خوبی نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل همراه بوده است. با توجه به اینکه محصولات شرکت در زمره محصولات استراتژیک است بنابراین نرخ گذاری محصولات شرکت توسط دولت انجام می شود. بنابراین اگر دولت همراستا با تورم، نرخ فروش محصولات شرکت را افزایش دهد سودآوری نیز با تحول همراه خواهد شد. شرکت در ۶ ماهه نخست سال مالی با رشد سودآوری نسبت به ۶ ماهه نخست سال مالی قبل همراه بوده که انتظار تداوم این روند در گزارشات آتی وجود دارد.

فروغ فردا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.